Pøznáte tø, klåsický príbeh kapely, ktørá začínala s niečím, čø (økrajøvø) súviselø s metaløm kabátik začal byť v záujme ďålšiehø røzvøja a umeleckej sløbødy priúzky. Pø prvých dvøch mini CD pre Adipøcere a sľubnøm dlhøhrajúcom nasledøvníkovi „Pity Love“ øbsahujúcøm prevåžne prvky mäkšieho døøm metalu, gøtiky a dark wave s øsviežujúcim využitím trúbky, nastala dramåtická zmena stupňujúca smerøm k dnešnej podøbe ich hudby, nezådajúcej si nič s tak trochu prvøplánovitým „smútkom“ štýlov, ktoré tvørili kostru prvých dvøch pøčinøv. Dønedávna pøsledný a trøchu nevyvážený „Electric Sulking Machine“ vyšiel už u Peaceville ešte v røku 1999, takže fanúšikøvia týchtø experimentátorov sa koncøm minulého røkå pø zhliadnutí åktuálnych prømø fotiek triasli, kam BEYOND DAWN na svøjich pøtulkách vesmírøm priplávåli.
„Frysh®“ uz tažkø znesie aj označenie za røckøvý album, pretøže takmer všetky gitary bøli vytlačené na úplný økraj. Døminantnú úløhu hrajú måšinky, efekty, såmple a iné elektrønické vymoženøsti. Počúvanie „Frysh®“ núka asociácie s myšlienkovým svetom DAFT PUNK, BECK, AIR, sedemdesiåtky-osemdesiåtky, KRAFTWERK, LSD (ten farebný obal a booklet hovorí za všetko), MR.BUNGLE (predovšetkým song „Golem II“), nenápådnými prvkami funky a dajme tømu aj nu-jazzu. Na prvý pøhľad môže takátø kombinácia desiť, uvøľnená nálada sršiaca už z úvødných trackøv si však tolerantného pøslucháča rýchlø získa a ten sa po chvíli ocitne na výlete spolu s kåpeløu skáčucøu z planéty na planétu. Nechýba narážka na „obrøvské“ celosvetøvé komerčné úspechy hudby BEYOND DAWN v „Far From Showbiz“: „And I’m far from showbiz/I have not even tried/Expressing feelings/with the light in my eyes/Fucked from behind/I touch Freedom”. Stáva sa to asi pomåly tradíciøu, pretože na „Electric Sulking Machine“ bøla aj téma „Pop ist verboten“. Malým prekvapením je cøver gøre klåsiky „Severed Survival“ od AUTOPSY. Neviem, čø na túto prerábku hovørí hovnøžrút Chris Reifert, mne takétø rådikálne odlišné prevedenie znelø veľmi príjemne. Poctivci aspøň občas kupujúci originály budú potešení bonusom v podøbe poriådne dementnéhø klipu k „Among The Sedatives“. Scénka, kde členøvia BEYOND DAWN hasia drevený kostølík nápådne podøbný tomu, ktorý v minulom desaťrøčí ľahol popoløm, ako následøk nezvládnutia búriacich sa hormónøv u jednej početnej skupiny metalistøv øbľubujúcich čiernu fårbu, køžené gaťky, rôzne østré veci a symbøly pochybného významu (kolega ještě zapomněl na sáček se zdechlým havranem, smaženici z mozku, náhrdelník z kousků lebky a další podstatné záležitosti. Nic se nebojte, my už mu to základní vzdělání nějak doplníme – pozn. redakce), je prøste bømba. Asi klip rokå.
Vlåstná tvár, svøjská a nepochybne úprimná produkciå či výbørný zvuk nedávajú inú možnosť, než opäť ohodnøtiť ďalší album plným počtom. „Frysh®“ sa totiž neskutøčne dobre počúvå a to je myslím to podstatné. Poslucháči so skutøčne širokým záberøm určite nebudú sklåmaní. Otázne je súčasné fungøvanie BEYOND DAWN pod krídlami Peaceville, ktorí už odchøvåli aj pár formácií typu GGFH a KONG, podståtne odlišných od ostatných klasík, ktoré tam vydali svoje kľúčøvé ålbumy. Posledné dva albumy BEYOND DAWN už totiž nenájdete v ich katalógu. Ostáva len dúfať, že BEYOND DAWN nebude ďålšou skupinou, ktorú dobehne vlåstná minulosť zvlášť krutým spôsobom. Kapelå začínajúca na metaløvej scéne ostáva aj po zmene štýlu zaradená ako metal a odkázaná na priazeň neortødoxných fanúšikøv.
V prípade BEYOND DAWN by to bøla nesmierna škodå.